- Искане от Висшия адвокатски съвет до Висшия съдебен съвет
- pdf, 8.8 MB
- Отговор от ВСС
- pdf, 548 KB
Отговор от Висшия съдебен съвет на искането за предприемане на спешни мерки относно ограничения достъп на адвокати до дела в Софийския районен съд
8246 | Актуално / Новини
Уважаеми колеги,
На 16.05.2024 г. Висшият адвокатски съвет (ВАдвС) отправи искане до Висшият съдебен съвет (ВСС) и Инспектората към ВСС за предприемане на спешни мерки за преустановяване на незаконосъобразното ограничаване на правата на адвокатите за достъп до делата в Софийския районен съд , извършено с Разпореждане № 8 от 24.04.2024 г. на съдебния администратор на СРС, което е издадено при липса на компетентност и в разрез с чл. 31 ЗА и чл. 77, ал. 3 ПАС, приет от самия ВСС.
С текста на искането може да се запознаете ТУК.
ВАдвС най-добронамерено предложи на ВСС и Инспектората към ВСС да се проведе съвместна среща между органите на адвокатурата и съдебната власт, за да се обсъди проблема и да се намери разумно разрешение.
Искането на ВАдвС е във връзка с неправилно приложение на чл. 77, ал. 3 от Правилника за администрация на съдилищата (ПАС), приет от самия ВСС, съгласно който Правилник: "Адвокатите осъществяват правото си на достъп до информация по делата съгласно чл. 31 от Закона за адвокатурата, като имат право на свободен достъп и могат да правят справки и без пълномощно по конкретното дело, само въз основа на качеството си на адвокат, което удостоверяват чрез представяне на адвокатска карта.", което се извършва в Софийски районен съд и то въз основа на разпореждане на съдебния администратор.
ВСС, вместо да се произнесе по направеното искане за неправилно приложение на чл. 77, ал. 3 ПАС в практиката на СРС и да вземе отношение по издаденото разпореждане от съдебния администратор на СРС, който не може да създава правила, които да засягат правата на адвокатите, а оттам и на страните по делата, а единствено актове, които касаят вътрешната организация на работата на СРС, е отговорил, че:
„Не може да се произнесе по разпореждането, тъй като единствено компетентен бил председателят на Софийски районен съд съгласно чл. 80, ал. 1 ЗСВ. „
„Не можел да се произнесе за твърдяното противоречие на нормите на ПАС с тези на Закона за адвокатурата, поради липса на компетентност, като се позовава на чл. 130б ал. 2 КРБ.“
„Му е служебно известно наличието на висящо административно дело № 5800/2024 г., по описа на ВАС с предмет отмяна на чл. 78, ал. 2 ПАС.“
„ВАдвС можел да оспори акта по реда на чл. 147 АПК.“
С пълния текст на отговора може да се запознаете ТУК.
Във връзка с получения отговор на поставения проблем, ВАдвС е длъжен да заяви следното:
ВАдвС намира, че ВСС има компетентност да разгледа и да съдейства за разрешаване на въпроса с ограничаване на достъпа на адвокати до делата в СРС, с оглед правилото на чл. 30, ал. 5, т. 5. ЗСВ, който урежда изрично правомощие на съответната колегия на ВСС (в случая съдийска) да решава въпроси за организацията на дейността на съответната система от органи на съдебната власт. Именно с оглед тези правомощия и за да се решават проблемите в работата на съда съвместно от органите на съда и адвокатурата, ВАдвС сезира ВСС.
ВАдвС не е направил искане за неправилно приложение на чл. 78, ал. 2 ПАС (който касае получаване на копие от документи по делото, без адвокатът да е процесуален представител на страна), а по чл. 77, ал. 3 ПАС, който урежда възможността за справки по дела от адвокат без да е пълномощник на страна по дело.
ВАдвС не е направил искане за решаване на твърдяно противоречие на нормите на ПАС с тези на ЗА, а тъкмо обратното, сезирал е ВСС, че собствените му правила - в случая чл. 77, ал. 3 ПАС са изцяло в синхрон с разпоредбата на чл. 31, ал. 1 ЗА, която дава възможност на адвокатите на достъп до всяко дело за справка, независимо дали да процесуални представители на страна по него, които обаче правила са били нарушени именно с издаденото Разпореждане № 8 от 24/04/2024 г. на съдебния администратор на СРС.
ВАдвС намира, че наличието на висящо административно дело № 5800/2024 г., по описа на ВАС с предмет отмяна на чл. 78, ал. 2 ПАС няма отношение към поставените въпроси, защото както вече беше отбелязано, се касае за превратно упражняване на правомощия от съдебния администратор на СРС и издаване на разпореждане в разрез с издаден от от самия ВСС акт - чл. 77, ал. 3 ПАС.
ВАдвС намира, че въпросите, свързани с организацията и работата на съдилищата на територията на Република България следва да се разрешават със съвместните усилия на органите на съдебната власт и адвокатурата, а не чрез препращане към общия ред за отмяна на актове по чл. 147 АПК, защото нито ВСС, нито ВАдвС са граждани или организации, а институции, натоварени да осъществяват правомощия в рамките на съдебната система (чл. 134 КРБ), така че тя да служи на гражданите и техните организации, в защита на правата им и законните им интереси.
ВАдвС не приема за институционално ВСС да го препраща към общия ред на чл. 147 АПК. Само за пълнота, следва да бъде отбелязано, че Разпореждане №8 от 24/04/2024 г. на съдебния администратор на СРС е оспорено по административен ред и с оглед общите правила на АПК изпълнението му би следвало да е спряно, но ограничението за адвокати при проверка на дела, по които не са процесуални представители и понастоящем е налице в СРС.
С оглед на това, ВАдвС счита, че не е налице институционално отношение от страна на ВСС, което да спомогне за разрешаване на възникналия проблем за ограничаване на достъпа на адвокати до делата и ще предприеме предвидените в закона мерки за защита правата на адвокатите и българските граждани, чиито права адвокатите защитават като професионални и независими участници в съдебните производства.