Това означава, че всички дела трябва да се образуват и да се насрочат, което на практика означава да отворим съдебните сгради в обстановка на пандемия“, коментираха пред „Лекс“ кадровици.

Още вчера те са подготвили промени в закона, които са изпратени на Народното събрание. Идеята е в чл. 3, т. 1 и 2 от него да се запише, че спират сроковете по делата, с изключение на тези, посочени с решения на съответните колегии на ВСС, т.е. които самата съдебна система е преценила, че ще продължи да разглежда.

Наред с това обаче се оказва, че някои съдилища отказват да издават свидетелства за съдимост, въпреки решението на съвета това да става по електронен път. Затова и този въпрос ще бъде обсъден. Не е редно да се отказва тази услуга на хората, може пък точно в този момент да им трябва, обясняват кадровици.

Очаква се да бъде разширен и списъкът с делата, които ще се гледат по време на извънредното положение – например ще се добавят някои административни дела.

Ще се прецизира и решението на СК на ВСС от вчера, с което беше дадена възможност на всеки председател на съд сам да преценява кои спешни и неотложни дела да се гледат при извънредното положение. Това се налага, защото се очаква да има противоречива практика.

По информация на „Лекс“ на дневен ред ще бъде поставено и предложение, с което се настоява съдиите да обявяват решенията по делата и по време на извънредното положение.

Във ВСС има информация, че някои съдилища ги обявяват, а други не. На 15 март СК на ВСС даде указание актовете по делата да се обявяват едва след края на извънредното положение.

Не на последно място, ще се обсъди и как ще работи самата Съдийска колегия – ще заседава ли, по колко пъти в месеца и как – с физическо присъствие или чрез видеоконферентна връзка.

Източник: Lex.bg