- 054-01-24.pdf
- pdf, 13 MB
Внесоха Законопроекта за мерките по време на извънредното положение
1077 | Актуално / Новини
До прекратяването на извънредното положение всички процесуални срокове по висящите съдебни, арбитражни, административни и изпълнителни производства спират да текат, освен тези по наказателните производства. Спира се налагането на запори на банкови сметки на физически лица, на запори върху трудови възнаграждения и пенсии, както и извършването на описи на движими и недвижими вещи, собственост на граждани.
Това се предлага във внесения лично от председателката на Народното събрание Цвета Караянчева и още 19 депутати от ГЕРБ Законопроект за мерките по време на извънредното положение, обявено с решение от 13 март 2020 г. на парламента (пълния му текст виж тук).
С него се прекратяват всички обявени процедури по публична продан и въвод във владение, обявени от държавните и частните съдебни изпълнители. И се регламентира, че след прекратяване на извънредното положение тези производства ще се образуват и обявяват отново.
Законът ограничава и нотариалните удостоверявания до спешните и неотложни заверки. И разпорежда, че Нотариалната камара осигурява поне един дежурен нотариус за съответния нотариален район при спазване на санитарно-хигиенните изисквания.
В законопроекта се възпроизвежда вече известната заповед на здравния министър Кирил Ананиев за затварянето на някои търговски обекти.
Освен това се изменят 13 закона, включително и Наказателният кодекс.
До 1000 лева глоба или пробация за лекари, ако откажат да лекуват при епидемия
Проектът предвижда промени в Наказателния кодекс (НК), според които лекари и медицински лица, които не окажат помощ на болен по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи, ще се наказват с пробация до една година или с глоба от 300 до 1000 лева.
В момента чл. 141 от НК предвижда пробация или глоба до 300 лева на медицински лица, които не се притекат на помощ на болен или родилка, когато са били поканени.
По-рано днес главният прокурор призова за промени в НК, свързани с увеличение на наказанието при разпространяването на фалшиви новини, които всяват паника в обществото. Сега текстът на чл. 326 от НК предвижда до 2 години затвор, а управляващите предлагат наказанието да е до 3 години лишаване от свобода, както и глоба от 1000 до 10 000 лева.
Ако от деянието обаче са настъпили значителни вредни последици, извършителите са заплашени от много по-тежки глоби. В момента наказанието в такива тежки случаи е до 5 години затвор и глоба от 500 до 2000 лева. Депутатите предлагат глобата да бъде увеличена на от 10 000 до 50 000 лева.
Проекта на законопроекта, както мотивите и предварителната оценка на въздействието, можете да видите от прикачения файл.
Източник и подробности: https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/157379/