Висшият адвокатски подкрепи внесените изменения в Закона за адвокатурата
1146 | Актуално / Новини
Висшият адвокатски съвет изрази положително становище относно внесените от депутатите Симеон Георгиев Найденов, Слави Дичев Нецов, Анна Василева Александрова, Емил Димитров Симеонов, Иглика Иванова Иванова-Събева и Симеон Георгиев Найденов законопроекти за изменение на Закона за адвокатурата.
В становището се казва още:
Внесените законопроекти представляват част от изготвения от Висшия адвокатски съвет проект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата, приет след продължителни обсъждания, както в самия Висш адвокатски съвет, така и от адвокатските съвети и адвокатите от страната.
Със свое решение №2017/19.07.2019 г. Висшият адвокатски съвет възложи на председателя си Ралица Негенцова да предприеме необходимитедействия за осъществяване на законодателна инициатива за внасяне на изработения проект в Народното събрание.
С измененията на чл. 7 ал. 7 от ЗА се цели отстраняване на пропуски на закона относно правилното конституиране на страните (в случая, при който жалбоподателят е различен от кандидата), както и създаване на процедурни правила относно разглеждане на делата от Върховния касационен съд.
Измененията на чл. 36 ал. 3 и 4 от Закона за адвокатурата са наложителни, тъй като с тях се въвеждат законни критерии и изисквания, въз основа на които Висшият адвокатски съвет приема Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Тези изменения са продиктувани от Решение на Съда на Европейския съюз от 23.11.2017 г. по съединени дела С-427/16 и С- 428/16 относно необходимостта за гарантиране защитата на обществения интерес. Същевременно е необходимо да се въведат критерии, гарантиращикачеството на адвокатската дейност и защита достойнството на адвокатската професия.
С предложените изменения на чл. 36 ал. 5 и 6ЗА се въвеждат правила относно плащането на адвокатското възнаграждение, възможността за неговото разсрочване, както и последиците при прекратяване на договора за правна защита и съдействие (при вина на клиента или при вина на адвоката).
Изменението в чл. 40, ал. 7 ЗА (относно отпадане на императивния характер на задължението на адвоката да влиза в съдебно заседание с тога) се налага от липсата на условия в повечето съдебни сгради в страната за преобличане и съхранение на връхните дрехи на адвокатите.
Въвеждането на новата ал. 8 на чл. 40 ЗА – относно обявяване на електронния адрес и телефонния номер на адвоката в регистъра на адвокатската колегия е необходимо с оглед осъществяване на надлежна връзка с адвоката, не само от органите на колегията, но и от трети физически и юридически лица.
Промените в чл. 81 ЗА относно времето на провеждане на общите събрания на адвокатските колегии, съдържанието на поканата за свикването ими възможността по-малък брой адвокати (една пета от общия брой членове на колегията) дапоискат писмено включване навъпроси в дневния ред, решават съществуващи проблеми и предоставят по-голяма възможност в хода на общите събрания да се обсъждат въпроси, които адвокатите считат за важни.
В хода на провеждане на изборите за органи на адвокатските колегии са констатирани редица непълноти и неточности на съществуващата в Закона за адвокатурата правна уредба, което води до противоречиви практики.
Висшият адвокатски съвет намира, чеизменениятав чл. 106, 107 и 108от ЗА ще допринесат за отстраняването на противоречията, за уеднаквяваненаизборния процес в отделните колегии и ще осигурят възможност за своевременно конституиране на новоизбраните органи.
Отмяната на точка 5 на чл. 132 ЗА е продиктувано от решението наСЕС от 23.11.2017 г. по съединени делаС-427/16 и С- 428/16 и считаме, чесъщата е необходима.
Становището можете да видите от следния линк:
https://www.vas.bg/p/s/t/stanovishte-zidza-11-2019-9042.pdf
Още за това и други становища на Висшия адвокатски съвет:
https://www.vas.bg/bg/c/zakonoproekti