Съюзът на адвокатурите и правните общества в Европа (ССВЕ) излезе с остри декларации в защита на колеги адвокати
5016 | Актуално / Новини
На провелото се на 17 май 2024 г. в Лозана Пленарно заседание на Съюза на адвокатурите и правните общества в Европа (ССВЕ) европейските адвокати направиха две важни обръщения към обществеността.
ССВЕ категорично осъди случилите се наскоро незаконни арести на адвокатите Соня Дахмани и Мехди Захруба и опита за арест на адв. Нидхал Салхи в Тунис. ССВЕ е сериозно обезпокоен за незаконните арести, които са осъществени докато адвокатите са били с бежанец в помещенията на адвокатурата. Недопустимо е слагането на незаконни бариери пред адвокатите и правото им на свобода на изразяване, правото им свободно да упражняват професията си, включително да съдействат на мигранти и бежанци. ССВЕ настоява пред властите в Тунис да освободят арестуваните адвокати и изразява солидарността си с адвокатите от цяла Европа, с компетентните власти в Европейския съюз, Съвета на Европа и на международно ниво, които действат в защита на тунизийските адвокати.
Като следствие от срещата на държавните глави и министър председателите в гр. Рейкявик на 16 и 17 май 2023 г. и взетото решение да се засили работата на Съвета на Европа за глобално премахване на смъртното наказание от Съвета са се обърнали към ССВЕ за съдействие да се подготви нарочно изявление, към което да се присъединят европейските адвокатури и други международни адвокатски организации. В Лозана ССВЕ прие проекта за текст на обръщението, което ще бъде публикувано на 10 октомври по повод Европейския и световния ден срещу смъртното наказание. На свое заседание, Висшият адвокатски съвет ще вземе решение за присъединяването на българските адвокати към инициативата за премахване на смъртното наказание навсякъде по света.
Същевременно, в рамките на пленарното заседание, председателят на ВАдвС д-р Ивайло Дерменджиев, взе участие в Комисията по достъп до правосъдие, председателствана от г-жа Елизабет Шуб от Австрия.
На комисията беше разискван изключително важният въпрос за предпоставките за отпускане на правна помощ в държавните-членки, като предпоставка за достъпа до правосъдие. Д-р Дерменджиев направи кратко представяне на модела за правна помощ в България и законодателната му рамка. Представянето беше високо оценено в контекста на законодателството и практиките в правните общества в държавите членки.
ВИСШ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ