Радев: За промените в конституцията правя договорки само с институциите и гражданите
181 | Актуално / В медиите
За тези промени в конституцията заявявам много ясно, че правя договорки единствено с българските граждани чрез българските институции, обществени и съсловни организации. Ако някой друг прави някакви други уговорки, искам да напомня, че единствено българските народни представители и българският президент са упълномощени да инициират промени в основния закон."
Така президентът Румен Радев откри кръгла маса, на която са поканени представители на Висшия адвокатски съвет, в поредицата от срещи, които той инициира за промени в конституцията.
Държавният глава подчерта, че е направил заявката за промени в основния закон още преди да бъдат оповестени препоръките на Венецианската комисия.
"Можем да изучаваме чужд опит и чужди модели, но решенията трябва да вземем сами. Другото е доброволен отказ от суверенитет", каза президентът. Той посочи, че целта на дискусията е да се открият проблемите и възможните решения не само в правосъдната система, но и в други важни области.
"След 30 години преход и дълбоки социално-икономически промени и сътресения днес търсим отговор на въпроса дали конституцията ни гарантира с достатъчна надеждност правата на личността, защитата на собствеността и независимостта на съдебната система. Дали е надеждна бариера срещу погазването на разделението на властите, колективната безотговорност и авторитарния произвол", каза държавният глава.
По думите му една от основните задачи на тази конституция е да установи правата на гражданите. Радев посочи, че през тези години българската адвокатура е натрупала солиден опит в остояването на правата на българските граждани и често се е явявала последна бариера пред беззаконието.
Председателят на Висшия адвокатски съвет Ралица Нгенцова благодари за поканата за участие в този дебат и подчерта, че дебатът между институциите е гаранция за законността.
"Темата за промени в конституцията е изключително чувствителна и понякога се приема дори болезнено от гражданите. Тези въпроси не трябва да се разглеждат емоционално, а на експертно ниво – внимателно и дори предпазливо", призова Негенцова.
Тя каза и че конституцията е не само основният закон, но и основата, на която се крепи цялото законодателство, правовата държава и е гарант за стабилността на обществото.
Източник: https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/01/16/4017092_radev_za_promenite_v_konstituciiata_pravia_dogovorki/