Проведена на 28.02.2023 г. среща между председателя на Висшия адвокатски съвет адв. д-р Ивайло Дерменджиев и министъра на правосъдието г-н Крум Зарков
5392 | Актуално / Новини
Висшият адвокатски съвет внесе в Министерството на правосъдието предложение по чл. 122, т. 11 от Закона за адвокатурата за промени в чл. 20 т. 2 и чл. 21, ал. 4, т. 5 от Наредба № 1 от 14 февруари 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Разпоредбите предвиждат увеличаването на дружествения капитал, както и внасянето му при регистрация на ЕООД и ООД, да става чрез банкова сметка, открита на името на дружеството.
В защита на обществения интерес, ВАдС констатира, че такова изискване липсва в Търговския закон и работи във вреда на инвестиционния процес. Банките разполагат с правото сами да преценяват с кои лица да установят клиентски взаимоотношения. Действащото законодателство обаче, поставя редица изисквания към тях и съществено увеличава обема документи, които банката следва да подготви, както и действията, които следва да извърши. Това са регулациите, свързани със защитата на личните данни, автоматичния обмен на данни и мерките срещу изпирането на пари, които взети заедно изискват голям човешки и времеви ресурс.
Заедно с Висшия адвокатски съвет, по инициативата работиха и колегите адв. Венелина Фотева от (от АдвД "Фотева, Танев и Минчев") и адв. Явор Харизанов от BezGishe.bg (който е и член на УС на Обединението на свободните адвокати). В предложението се изтъква, че често разходите на бъдещите търговци за откриване на набирателна сметка превишават в многократно стойността на депозирания капитал, а освен това подготовката на документацията отнема ненужно много време, въпреки че представлява формалност.
ВАдС обръща внимание и на друг негативен ефект: лошата обратна връзка, която България получава от чуждестранните инвеститори, като техните впечатления от банковия сектор в България се прехвърлят и върху държавата.
Предложението изтъква и противоконституционния характер на разпоредбите в настоящата им редакция. Чл. 19 от Конституцията гарантира правото на гражданите и юридическите лица на свободна стопанска инициатива, което е с абсолютен характер и не следва да бъде в зависимост от оценката на трети лица, каквито са банките. Конституцията изрично урежда закрилата на чуждестранните инвестиции и стопанската дейност.
Вследствие на внесеното предложение, на 28.02.2023 г. бе проведена и среща между председателя Ивайло Дерменджиев и министър Крум Зарков. От страна на министерството бе поет ангажимент проблемът да бъде обследван като се очаква окончателно решение в рамките на седмица. С това, председателят започна изпълнението на едно от действията, които му бяха възложени от проведеното в събота общо събрание на адвокатите в страната.
След като адвокати от три различни колегии направиха изказвания във връзка с отказите на банките, за ОСАС стана ясно, че ситуацията изисква решителна намеса. В резултат на това, някои от адвокатските колегии вече са изпратили писма до МП в подкрепа на предложението на ВАдС.