Обучение по медиация проведе адвокатската колегия във Велико Търново
981 | Актуално / Новини от адвокатските колегии
Участието на адвокати в медиацията ще направи процедурата далеч по-сигурна и смислена за страните. Ако направените предложения от Висшия съдебен съвет по някои видове дела да има задължителна медиация бъдат възприети от законодателя, адвокатите ще могат да са своеобразен гарант за качественото и бързо решаване на спорове.
Това заяви председателят на Висшия адвокатски съвет д-р Ивайло Дерменджиев при откриването на обучение по медиация, което беше организирано и проведено от Адвокатската колегия във Велико Търново.
Обучението се проведе от 23 до 25 септември, а лектори бяха доц. д-р Таня Градинарова и адв. Десислава Монева. На откриването присъстваха още конституционният съдия чл.-кор. проф. д. ю. н. Атанас Семов и члена на Висшия адвокатски съвет адв. Йордан Цветанов.
Припомняме, че министерството на правосъдието вече публикува за обществено обсъждане изменения в няколко закона, свързани с въвеждане на задължителна медиационна процедура по определени видове граждански и търговски дела, като в мотивите е отбелязано: "... (въвеждането) ще способства за насърчаване на използването на алтернативни способи за разрешаване на спорове и повишаване на ефективността в сферата на гражданското и търговското правораздаване чрез засилване на бързината и качеството на правораздаването. Подобряването на ефикасността на съдебната власт чрез реформи изисква непрекъснати промени и актуализация на различните елементи и процеси на управление на съдебната система".
Съдебната медиация по висящи дела да се осъществява чрез специализирани центрове за съдебна медиация при окръжните съдилища, с поделения при районните съдилища в техния съдебен район, като с решение на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет могат да бъдат разкривани и самостоятелни центрове за съдебна медиация при по-големите, респ. по- натоварените районни съдилища (в този смисъл е предлаганото изменение на Закона за съдебната власт чрез създаването на новата разпоредба на чл. 84а)., са част от предложенията.
Медиацията е способ за уреждане на спорове по начин, който максимално да удовлетвори и двете страни. При това процедурата е далеч по-бърза от провежданата в съда, стана ясно по време на обучението.
Все повече адвокати от страната проявяват интерес към медиацията. Присъствалите на обучението адвокати бяха впечатлени от презентациите на лекторите, интересния начин за представяне на материята и практическата му насоченост.
Източник: https://vtak.vas.bg/bg/a/3554-obuchenie-po-mediats...