Над 250 магистрати и адвокати се събират в София, за да обсъждат Хартата на основните права на ЕС
616 | Актуално / В медиите
Над 250 съдии, прокурори и адвокати от България, Гърция и Румъния ще се съберат утре в резиденция Бояна на безпрецедентно съвместно обучение по правата на човека в ЕС. То ще продължи три дни, а заради небивалия интерес ще се наложи част от заявилите участие да го проследят на видеостена в съседна зала.
Магистратите и адвокатите от трите държави в продължение на 30 часа ще обменят опит и добри практики за прилагането на Хартата на основните права на ЕС от националните съдилища.
Това събитие е възможно заради проект по програма „Правосъдие” на ЕК, чийто ръководител и автор на основните научни изследвания е конституционният съдия проф. д.ю.н. Атанас Семов.
Тематичните акценти на семинара съответстват на приоритетите на програма „Правосъдие” на ЕК: практически проблеми на прилагането на Хартата на основните права на ЕС в държавите-членки, ограниченията в прилагането на някои разпоредби на хартата („нормите-принципи”) и общият за 3-те държави проблем за правата на бежанците – по правото на ЕС и специално по хартата.
Основни лектори ще бъдат д-р Анджела Уорд и д-р Катлийн Гутман от Съда на ЕС в Люксембург, реферандери в кабинета на Генералния адвокат Евгени Танчев. Съдии от върховните съдилища на Гърция, Румъния и България ще представят опита и проблемите в прилагането на Хартата в своите страни.
Големият принос на проекта обаче не само в обученията, а и в създаването на мащабен сайт – www.eu-hub.eu, с над 400 научни, обучителни и популярни текста в общ обем над 5 000 страници на пет езика. Материалите са предназначени за текущите и бъдещи обучения на магистрати и адвокати в трите страни, но включват и много голям обем разяснителни текстове за всички граждани за правата им по хартата.
А сайтът се нарича „HUB”, защото партньорите от България, Гърция и Румъния ще могат и за в бъдеще да го допълват със свои нови обучителни материали.
На основата на проекта ще бъде създаден Постоянен българо-румънски юридически форум, подкрепа за който вече са изразили конституционните и върховните съдилища на двете страни, юридическите факултети и адвокатурите.
Всички материали от заключителния семинар – както и всички други материали, подготвени в рамките на двегодишния проект, са свободно достъпни за всеки на сайта www.eu-hub.eu.