Основната промяна, която прие правната комисия, е, че „вкара“ в закона списък с дела, по които ще текат срокове по време на извънредното положение. Както „Лекс“ писа, по същество в закона се преповтаря решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет за това кои дела ще се гледат от съдилищата. В него обаче се регламентират и други производства, които ги няма в решението на колегията.

Както „Лекс“ писа, депутати от ГЕРБ бяха направили предложение, които създаваше много проблеми – по време на извънредното положение да не спират сроковете по всички производства, по които съдът се произнася в закрито заседание (повече по темата виж тук). По настояване на адвокат Валя Гигова тази разпоредба отпадна от закона. Така в него беше създадено приложение, което публикуваме с уговорката, че окончателното му съдържание все пак ще стане ясно след гласуването в пленарната зала (виж карето).

Заради промяната за сроковете, в закона изрично беше записано, че по производствата, по които от началото на извънредното положение те са били спрени, а сега ще започнат да текат, това ще стане след 7 дни от обнародването на промените в Държавен вестник. Така страните, по чиито дела сроковете са били спрени, но сега ще започнат да текат, все пак ще имат някакво време, за да се подготвят. Отначало то беше само 3 дни, но и председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков, и адвокат Гигова настояха да бъде удължено.

Правната комисия прие важна промяна за работодателите. По предложение на Йордан Цонев от ДПС, подкрепено единодушно, беше предвидено, че държавата ще поема и 60% от осигуровките по мярката 60:40. Мнозинството в комисията отхвърли предложението на Христиан Митев от Обединени патриоти парите да се превеждат директно на работника, като Менда Стоянова обясни, че това не е мярка в полза на служителите, а на работодателите.

Очаквано депутатите отмениха глобата от 5000 лв. за нарушаване на здравните мерки. Тя беше заменена със санкция от 300 до 1000 лв. А при повторно нарушение глобата става от 2000 до 5000 лв. За едноличен търговец или юридическото лице санкцията от 15 000 лв. се заменя с такава от 500 до 2000 лв.

След намесата на министъра на правосъдието Данаил Кирилов и заради категоричното настояване на опозицията и на адвокатурата, ГЕРБ се отказа от предложението си за промяна в чл. 4 от закона за извънредното положение. То беше всеки да отправя мотивирано искане за удължаване на административен срок, което да обосновава с уважителни причини. Така в закона се запази правилото, че се удължават с един месец от отмяната на извънредното положение сроковете, определени в закон, които изтичат по време на извънредното положение и са свързани с упражняване на права или изпълнение на задължения на частноправни субекти, както и. действието на административните актове, което е ограничено със срок и той изтича по време на извънредното положение.

Но се въведоха изключения от това правило по отношение на производства, свързани с обществените поръчки, концесионни процедури, производства по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, по глава трета от трета от Закона за държавната собственост и някои други.

По предложение на Искрен Веселинов от ВМРО комисията прие в закона да се даде право на Министерския съвет и на общинските съвети да опрощават наемните вноски и таксите за ползване на държавни и общински имоти по време на извънредното положение.

Мнозинството отхвърли предложението на БСП на самонаетите, които в резултат на ограничителните мерки не могат да извършват дейността, за която се самоосигуряват, да се предоставят месечни субсидии „в размер на минималната работна заплата за страната и дължимите осигурителни вноски чрез Националния осигурителен институт“.

„Ще говоря само за адвокатите, но това засяга и много други професии, които плащат данъци и внасят осигуровки. Всички съдилища са затворени, никой адвокат не може да си упражнява професията, това предложение за компенсации с минималната работна заплата е разумно. В почти цяла Европа има компенсации за самонаетите. Помислете за голяма група от населението“, призова Валя Гигова депутатите от името на адвокатурата, но предложението не мина.

Правната комисия очаквано одобри новия текст на чл. 6 от закона, с който се прие, че „до отмяната на извънредното положение при забава за плащане на задължения на частноправни субекти, длъжници по договори за кредит и други форми на финансиране (факторинг, форфетинг и други), предоставени от банки и финансови институции по чл. 3 от Закона за кредитните институции, включително когато вземанията са придобити от други банки или финансови институции, както и от трети лица и по договори за лизинг, не се начисляват лихви за забава и неустойки, задължението не може да бъде обявено за предсрочно изискуемо и договорът не може да бъде развален поради неизпълнение, както и не може да бъдат изземвани вещи“.

Делата, по които ще текат срокове по време на извънредното положение

Наказателни съдебни производства:

  1. Делата по чл. 64 и чл. 65 от Наказателно-процесуалния кодекс и чл. 270 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  2. Делата по чл. 66 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  3. Делата по чл. 67 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  4. Делата по чл. 68 от Наказателно-процесуалния кодекс
  5. Делата по чл. 69 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  6. Делата по чл. 70 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  7. Мерките по чл. 72 и чл. 73 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  8. Разпит на обвиняем пред съдия по чл. 222 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  9. Разпит на свидетел пред съдия по чл. 223 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  10. Делата по чл. 427 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  11. Делата по глава пета, раздел II от Закона за здравето;
  12. Дела по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест по искания на задържания или предаване на лица;
  13. Дела по Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание лишаване от свобода или на мерки, включващи лишаване от свобода;
  14. Дела по чл. 7 от Указа за борба с дребното хулиганство;
  15. Делата по чл. 225, ал. 6 от Наказателно-процесуалния кодекс;
  16. Делата по чл. 326, ал. 2 от Наказателния кодекс;
  17. Дела по чл. 355 от Наказателния кодекс;
  18. Делата, образувани по искания по Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 159а от Наказателно-процесуалния кодекс;
  19. Процесуалните действия по реда на чл. 146, чл. 158, чл. 161, чл. 164, чл. 165 от Наказателно-процесуалния кодекс
  20. Делата по обжалване или протестиране на наказателни постановления, издадени при или по повод извънредното положение.

Граждански и търговски съдебни производства:

  1. Дела за упражняване на родителски права само относно привременни мерки;
  2. Дела по Закона за защита от домашно насилие, само относно заповед за незабавна защита или изменение на същата, както и в случаите на отхвърлянена молбата за защита;
  3. Разрешения за теглене на суми от детски влогове;
  4. Обезпечителните производства
  5. Делата за обезпечаване на доказателства
  6. Искания по Закона за електронните съобщения и чл. 19, ал. 6, във връзка с ал. 5 от Закона за Търговския регистър, във връзка с чл. 536 от ГПК
  7. Делата по чл. 62, ал. 3 от Закона за кредитните институции;

Административни съдебни производства

  1. Делата по чл. 60 и чл. 166 от Административнопроцесуалния кодекс;
  2. Делата по чл. 75 и чл. 157 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
  3. Делата по чл. 72 от Закона за Министерството на вътрешните работи;.
  4. Обезпечителните производства;
  5. Делата за обезпечаване на доказателства;
  6. Делата по чл. 111 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража;
  7. Делата по чл. 252 от Административнопроцесуалния кодекс;
  8. Делата по Закона за обществените поръчки;
  9. Делата по Закона за концесиите;
  10. Делата по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове
  11. Делата по глава трета от Закона за държавната собственост и глава трета от Закона за общинската собственост;
  12. Делата по Изборния кодекс;
  13. Делата по оспорване на актове по установяване на публични вземания;
  14. Делата по чл. 215 от Закона за устройство на територията, свързани с оспорване на актове за издадени разрешения за строеж и за одобрени и/или изменени подробни устройствени планове;
  15. Делата по обжалване или протестиране на административни актове, издадени при или по повод извънредното положение;
  16. Делата по глава тринадесета от Административнопроцесуалния кодекс.

Източник: https://www.parliament.bg/bg/news и

https://news.lex.bg/%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%b8%d1%82%d0%be-%d1%82%d0%b5%d0%ba%d0%b0%d1%82-%d1%81%d1%80%d0%be%d0%ba%d0%be%d0%b2%d0%b5-%d0%b2%d0%bb%d1%8f%d0%b7%d0%be%d1%85%d0%b0/

Още по темата: https://defakto.bg/2020/04/05/%d1%8f%d1%81%d0%bd%d0%be-%d0%b2-%d1%85%d0%b0%d0%be%d1%81%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d1%8a%d0%bd%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b8%d1%8f-%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%be%d0%bd-%d0%b3%d0%bb%d0%be%d0%b1/

https://news.bnt.bg/news/pravnata-komisiya-reshi-darzhavata-da-poeme-i-osigurovkite-po-shemata-60-40-1047467news.html

https://bnr.bg/post/101253266/pravnata-komisia-prie-predlojenie-pri-markata-60-40-darjavata-da-poeme-i-osigurovkite

http://www.focus-news.net/news/0000/00/00/2763488/