Ивайло Дерменджиев: За българската адвокатура 22 септември е един от най-осмислените празници
2063 | Актуално / Новини
22 септември е един от празниците от историята на България, които са най-близки до адвокатурата. Защото независимостта е част от същността на адвокатската професия.
Това заяви председателят на Висшия адвокатски съвет д-р Ивайло Дерменджиев по време на тържествата в старата столица Велико Търново. Той припомни, че историята на българската адвокатура е неразривно свързана с историята на страната, включително и заради това, че много от управленците на България са били и действащи адвокати.
В рамките на честванията, посветени на независимостта на България, се проведе и дискусия за юридическата легитимация на Велико Търново като историческа и духовна столица на България.
Срещата е организирана от едноименното сдружение „Велико Търново – историческа и духовна столица на България“, чийто председател е Йордан Йорданов - член на Висшия адвокатски съвет.
В престижния форум участваха Симеон Сакскобургготски, внук на цар Фердинанд, обявил Независимостта на България във Велико Търново на 22 септември 1908 година, водещи юристи, конституционни съдии, историци и експерти от различни области. Припомняме, че след решението на Народното събрание през 2019 година градът получи статут на Историческа и духовна столица на България.
В рамките на кръглата маса историците проф. Милко Палангурски, проф. Пламен Павлов и проф. Петко Петков от Великотърновския университет очертаха ролята на старата българска столица във всички исторически периоди от развитието на България.
Важно е да се изясни бъдещето на Велико Търново като градски център и културно-историческо средище на българската история. Българската държава трябва да вземе ясни мерки и решения какво ще прави със своето огромно културно-историческо наследство. Има нужда от голям обществен дебат и законодателен ремонт, заяви проф. Палангурски.
Идеята е да представим на обществеността всичко, което трябва да се знае за Велико Търново и този статут и последващите стъпки за реализация”, заяви зам.-кметът по културата Нейко Генчев. По думите му дискусията е очертала конкретни идеи за промяна в законодателството, свързани с икономическия ренесанс на града, каквито примери има не малко в Европа.
Велико Търново има такова духовно и историческо наследство, което предполага неговото отбелязване в Конституцията, сподели пък бившия председател на Конституционния съд проф. Борис Велчев. Той посочи, че това няма да е лесен процес и няма да бъде достатъчно само като отбелязване в последната глава десета на Конституцията. Подобен текст ще е важно да бъде изпълнен със съдържание, включително и като се помисли върху това централата на Конституционния съд да се премести във Велико Търново.
Къде другаде, ако не във Велико Търново да се направи Институт за опазване на националната памет, Национално училище за традиции, култура и културен туризъм, Факултет за културно-историческото наследство? Къде другаде има по-подходящи хора за всичко това?, пък попита в емоционалното си изказване друг член на Конституционния съд проф. Атанас Семов.
Адвокатската колегия във Велико Търново, с председателя си адв. Веселка Коева, традиционно е един от основните участници в организацията на тържествата.
Още по темата: https://boliarinews.bg/2022/09/23/%D0%BD%D0%B0%D1%...
https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/12567364
https://www.dnesbg.com/obshtestvo/vav-veliko-tarno...
https://dnes.dir.bg/na-fokus/chestvame-114-g-ot-ob...
https://www.mediapool.bg/bulgaria-otbelyaza-114-go...