- ПРЕПОРЪКИ НА ЕСЕННА НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА БЪЛГАРСКАТА АДВОКАТУРА ГР. ВЕЛИНГРАД, 27-29.10.2017 г. - Висш адвокатски съвет
- docx, 21 KB
Есенна национална конференция на българската адвокатура на тема: "Гражданска отговорност на адвоката. Проблеми при застраховането на адвокати и адвокатски дружества"
1811 | Актуално / Новини
Гражданската отговорност на адвоката и проблеми при застраховането на адвокати и адвокатски дружества обсъди на редовната си есенна Национална конференция българската адвокатура. Форумът се проведе от 27 до 29 октомври в гр. Велинград. Лектори бяха адв. Явор Нотев, адв. Красимира Иванова и Евгения Кало – Директор на Дирекция „Правна” на един от водещите застрахователи в страната.
Форумът направи следните препоръки:
ПЪРВА ГРУПА ПРЕПОРЪКИ
Относно отговорността на адвоката
- 1.ДА СЕ ДЕФИНИРА договора за правна помощ и минимално необходимото му съдържание в Закона за адвокатурата (ЗА).
- 2.Да се въведат стандарти, изведени като правила в ЗА, относно задължението на адвоката да информира клиента си, обема на информацията, която дава на клиента, включително прогноза за евентуално развитие на съдебните производства или правните последици от извършване от клиента на конкретните правни или фактически действия.
- 3.Да се предвиди създаване на нарочни документи за информацията и документите, предоставяни от клиента на адвоката при сключване на договора за правна помощ.
- 4.Да бъде ясно дефинирана отговорността на адвоката по чл. 51 от ЗА като договорна отговорност, която обхваща единствено причинените вреди, но не и пропуснатите ползи, както и че не включва отговорност за неимуществени вреди.
- 5.Изрично да се дефинира понятието „дължима грижа“, за да се избегне произволното тълкуване в практиката на дължимата грижа като „свръх грижа“.
- 6.Ясно дефиниране в ЗА на отговорността на адвоката, когато е особен представител и когато е назначен за представител по реда на ЗПП, доколкото в този случай не действа договор между него и клиента и отговорността му трябва да бъде в намален размер.
- 7.Да се намери приемлива формула за въвеждане на лимит на отговорността на адвоката при различните видове вреди – вреди от оценяеми искове, вреди от неоценяеми искове, вреди от процесуално представителство в административен или наказателен процес и пр.
- 8.Да се уредят хипотези, в които адвокатът действа извън мандата, но в интерес на клиента, от което впоследствие се претендират вреди.
- 9.Изрично да се уреди отговорността на адвоката за действията на лицата, на които е възложил извършване на определена работа, свързана с изпълнението на сключен от адвоката договор за правна защита и съдействие, включително чрез въвеждане на изисквания за начина на организация на работа в адвокатските офиси и кантори.
- 10.Преосмисляне на цялостната дисциплинарна дейност на компетентните органи и следване на дисциплинарна политика, с която, чрез дисциплинарни санкции, да се санкционират адвокатите, преди поведението им да е довело до основание за ангажиране на имуществената им отговорност.
- 11.Задължението за ежегодно професионално обучение от адвокатите да бъде контролирано стриктно от адвокатските съвети, за да бъде поддържана и повишавана квалификацията на адвокатите.
- 12.Да се въведе изискване ежегодно да се представя в адвокатския съвет копие от застрахователната полица за задължителна застраховка по риска „Професионална отговорност на адвоката“, като условие за заверка на адвокатска карта за всяка текуща година.
ВТОРА ГРУПА ПРЕПОРЪКИ
Относно застраховките
- 1.Препоръчва на Висшия адвокатски съвет (ВАдвС) в спешен порядък да упражни правомощието си по чл. 50, ал. 2 от ЗА с цел осъвременяване на минималните задължителни нива на застрахователно покритие за задължителната застраховка по риска „Професионална отговорност на адвоката“.
- Препоръчва на ВАдвС, при изработването на проекта на ЗИД на ЗА, да съобрази минималните нива на застрахователното покритие по задължителна застраховка по риска „Професионална отговорност на адвоката“ , като същите бъдат определени с нормативен акт, съобразно изискването на чл. 468, ал. 3 от Кодекса за застраховането.
- 3.Препоръчва на ВАдвС да упражни правомощията си по чл. 50, ал. 3 от ЗА и да договори на конкурсна основа общи условия за застраховане на риска „Професионална отговорност на адвоката“, включително да отправя предложения за изменения на Общите условия от страна на застрахователи, ако те не са съобразени с действащия Кодекс за застраховането.
Специални гости на конференцията бяха кметът на гр. Велинград Костадин Коев и областният управител на област Пазарджик Стефан Мирев.