Единодушно КС отклони искане за тълкуване на правилата за изменение на Котституцията
2196 | Актуално / Новини
С 10 гласа "за" днес конституционните съдии единодушно решиха, че няма да се произнасят по искането на народни представители и няма да дадат задължително тълкуване на въпроса за мнозинствата, с които се променя Конституцията.
Конституционният съд беше сезиран от състава на 49-ото Народно събрание за даване на задължително тълкуване на чл. 155, ал. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България по следния въпрос:
"1. 3адъжително ли е наличие на мнозинство от три четвърти от всички народни представители за всяко от трите гласувания за приемане на закон за изменение или допълнение на Конституцията, така както е посочено в чл.155, ал.1 от Конституцията и липсата на този кворум за което и да било от трите гласувания препраща ли задължително към ново разглеждане на всяко от тях по реда на чл.155, ал.2, изр. първо от Конституцията?".
Основен аргумент на съда е, че правилата, по които в момента се провежда процедурата за промени в Конституцията, се отличават от тези при предишните ѝ изменения. Важен детайл е, че депутатите не атакуваха самите правила, а поискаха тълкуване.
От съществено значение е да се отчете, че в настоящия случай искането за тълкуване на Основния закон е отправено при наличие на вече поставен в ход процес на разглеждане на предложение за изменение и допълнение на Конституцията. Искането е обосновано именно със съдържанието на приетите за целите на този процес правила, изразяващи възприетия от парламента прочит на разпоредбите на чл. 155, ал. 1 и 2 от Конституцията. Тези правила обаче не са просто процедура, разбирана в смисъл на техника на изменение на Основния закон, а проекция на осъществяването на народния суверенитет от Народно събрание (обикновено) на плоскостта на конституционния процес, казва в определението си КС. (цялото определение вижте тук: https://www.constcourt.bg/bg/act-9644
Ето защо, според КС, има риск конституционната юрисдикция да измести разгръщането на демократичния процес и в настоящия случай да се допусне смесване на функциите на Народното събрание и на Конституционния съд.
Още по темата: