Именно §5 обаче се превърна в ябълката на раздора в пленарната зала. Крум Зарков от БСП първо възрази срещу експресното приемане на проектозакона, при положение че почти целият ще започне да действа от 2022 г. Но постави и въпроса как след като към ГФО няма да се прилагат документите, доказващи, че са приети от общото събрание на дружеството, ще се гарантира истинността им.

„Апелирам вносителите да излязат на трибуната и да поемат ясна отговорност, че приемането на тази текст няма да създаде предпоставки за публикуване на неистинни данни в Търговския регистър“, каза той. Иначе подчерта, че групата на БСП винаги е подкрепяла промени, с които се облекчава административната тежест, но в случая има опасения за този текст. Зарков посочи като проблем и това, че промените в ЗТРРЮЛНЦ са разработени от междуведомствена работна група, свикана от изпълнителната власт, но не са внесени от Министерския съвет, а от група депутати от ГЕРБ, начело с Красимир Ципов.

За това му отговори Ципов, който заяви: „Отговорността я поемаме ние, като вносители заставаме с имената си. Разбира се, че Агенцията по вписванията носи цялата отговорност за изпълнението“.

От АВ настояват още от тази година малките и средните фирми да спрат да подават протоколи от събрания и покани заедно с ГФО, за да се ускори обработката на документите. Причината е, че има натрупани 1,3 млн. необработени финансови отчета, а тази година се очаква да бъдат подадени още 500 000. По изчисления на агенцията, ако ГФО са придружени само с декларация, това ще направи обявяването им поне два пъти по-бързо.

Пред депутатите шефката на АВ Габриела Козарева обясни, че трябва преди 2022 г. всички финансови отчети да бъдат обработени, за да може оттогава агенцията да стане единна входна точка и да се прекрати подаването им и в НАП, и в НСИ. „Затова е важно §5 да влезе в сила веднага, защото кампанията за 2020 г. вече е в ход“, каза тя.

Козарева отговори и на коментар на депутата от левицата Филип Попов, че заради кражбите на фирми през 2016 г. беше затегнат режимът и се въведе изискване протоколът за някои от решенията Общите събрания да се заверява нотариално (чл. 137, ал. 4 от Търговския закон), а сега се прави отстъпление от сигурността, като отпада представянето на документи, удостоверяващи приемането на ФГО.

Шефката на АВ първо подчерта, че финансовите отчети не се вписват, а само се обявяват. „Разликата е огромна! Длъжностните лица по регистрацията не проследяват и не изследват информацията в тях, най-малко защото е финансова и нямат експертиза. Информацията в ГФО е потвърдена от подписа на одитора“, каза тя. И напомни, че решенията на Общите събрания, с които се приемат финансовите отчети, не са сред тези, за които законът изисква нотариална заверка.

На финала със 100 гласа „за“, нито един против и 48 „въздържали се“ промените в ЗТРРЮЛНЦ бяха приети на първо четене.

Източник:https://news.lex.bg/%d0%b4%d0%b5%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%b5%d1%85%d0%b0-%d0%be%d1%82%d0%bf%d0%b0%d0%b4%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%be-%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%81/

Още по темата: https://parliament.bg/bg/plenaryprogram

https://www.24chasa.bg/novini/article/8292279

https://bnr.bg/post/101239819/deputatite-ulesnavat-biznesa-s-prieti-promeni-v-targovskia-registar