Адвокатурата да бъде част от европейския механизъм за върховенство на правото
6789 | Актуално / Новини
Адвокатурата да бъде част от Съвета за прилагане на националния координационен механизъм за върховенство на правото (СПНКМВП). Такова решение единодушно приеха днес участниците в заседанието на Съвета, който се проведе в Министерството на правосъдието.
„С удоволствие ще изпълня това решение!“, отговори министър Крум Зарков. И допълни, че конституирането на този Съвет като вътрешен механизъм за контрол и наблюдение „един над друг“ има голяма роля за сваляне на наблюдението над България от ЕК.
Активно участие в заседанието имаше зам.-председателят на Висшия адвокатски съвет Ина Лулчева. По всеобщо мнение тъкмо нейното участие е допринесло до предложението, свързано с ролята на адвокатурата в бъдещата работа на Съвета (СПНКМВП).
Основна цел на Европейския механизъм за върховенството на правото/закона е да стимулира междуинституционалното сътрудничество и да насърчава всички институции на ЕС да си взаимодействат в рамките на институционалните им компетентности. Съобразно обичайната си практика ЕК отново прикани националните парламенти и компетентните национални органи да обсъдят задълбочено и с нужната отговорност доклада на комисията.
По време на заседанието, в качеството си на съпредседател, освен министър Зарков, участва и Боян Магдалинчев - представляващ Висшия съдебен съвет (ВСС). В заседанието участваха още председателят на ВАС Георги Чолаков, Галина Тонева от ВКС, вицепремиерът Иван Демерджиев, зам.-главният прокурор Даниела Машева, главният инспектор в Инспектората към ВСС Теодора Точкова, Антон Славчев от КПКОНПИ, главният секретар на МС Красимир Божанов, представители на министерствата на финансите и на културата. Присъстваха и членове на Гражданския съвет.
Акцент на заседанието бе темата за медийния плурализъм и свободата на словото, както и необходими промени в наказателното и гражданското законодателство. Всички предложения ще бъдат детайлно обсъдени в междуведомствен формат с участието на гражданския сектор, конкретните решения ще се предлагат на Съвета. В парламента вече са и изменения в НК, свързани с обидата и клеветата срещу висши длъжностни лица.
Докладът относно върховенството на закона и подготвителната работа с държавите членки се провеждат ежегодно като част от Механизма и ще служат за основа на дискусиите в ЕС, както и за да се предотврати възникването на проблеми или тяхното задълбочаване. Определянето на предизвикателствата възможно най-скоро и с взаимна подкрепа от страна на Комисията, други държави членки и заинтересовани страни, включително Съвета на Европа и Венецианската комисия, може да помогне на държавите членки да намерят решения за опазване и защита на върховенството на закона.
Източник: МП