Емил Дечев от Софийския градски съд на свой ред заяви, че целта на модела е по-скоро да реши проблема на съдийското съсловие с бавното провеждане на конкурсите. По думите му обаче „Модел 4“ няма да помогне, а напротив ще създаде още повече проблеми. Дечев заяви, че законодателно може да бъдат уредени конкурсните процедури така, че да протичат по-бързо. Съдията напомни, че над 560 негови колеги са възразили срещу модела, а доколкото му е известно подписка в негова подкрепа няма.

Мълчалив протест имаше не само в София, но и в Пловдив, Благоевград, Стара Загора, Русе и други градове в страната.

„Модел 4“ предвижда окръжните съдилища да станат основни първоинстанционни, а районните да гледат само по-леки дела като 55 от общо 113 от тях да станат териториални отделения. Заложено е още районните съдилища да имат постоянен съдийски състав, а ако случайно делата се увеличат, тогава на помощ ще дойдат непостоянни състави от съответния окръжен съд. Всяка година ще се изготвят графици с магистрати, които да участват в тези непостоянни състави.

До момента множество общини, районни съдилища и представители на неправителствени организации излязоха със становища срещу възприетия от ВСС модел за реформа. Възраженията на местните власти и на магистрати са основно срещу превръщането на районни съдилища в териториални отделения.

Висшият адвокатски съвет и Общото събрание на адвокатите в страната излязоха с декларация въобще срещу варианта за реформа на съдилищата без преди това да бъде проведена широка дискусия.

Позиция по въпроса прие и Софийската адвокатска колегия. От там изтъкват, че промяната на родовата подсъдност ще доведе до голямо натоварване на окръжните съдилища и съответно недостатъчни помещения за магистратите, които ще бъдат повишени, през следващите години районните съдии ще се деквалифицират, ще провокира редица трудности заради все още липсващото електронно правосъдие, но най-вече възразява срещу т.нар. непостоянни състави.

В тази връзка от САК обясняват: „Общо за всички 113 районни съдилища в страната от 475 съдийски щатни бройки, 366 е предвидено да са постоянни и 109 непостоянни такива, което представлява близо 1/4 от всички съдийски състави.

Естествено възниква логичният въпрос, при постъпване на ново дело няма ли то автоматично да се разпределя към новият непостоянен състав, който ще има най-ниска натовареност спрямо постоянно действащите състави и няма ли да има възможности този механизъм да се използва за удобно разпределение на делата“.

Според столичните адвокати това предложение ще създаде сред гражданите и бизнеса усещане за липса на стабилитет в съдебната система и съдебните актове.

Практиката ни като адвокати сочи, че промяната на съдебния състав в хода на делото води до внезапна отмяна на определения за допускане на доказателства или уважаване на други процесуални искания, необходимост от отлагане на делата за запознаване от новия съдебен състав, както и нарушаване на принципа на непосредственост, тъй като често съдията, решаващ делото не е участвал при изслушване на свидетелите, вещите лица и страните. Ето защо, намираме, че всяка реформа на съдебната карта и оптимизиране работата на съдилищата, трябва да се подчини на нуждата от гарантиране на добро правораздаване, като се сведе до минимум вероятността магистратите да бъдат размествани, командировани, изпращани на дежурства или променяни в хода на делото“, се казва в позицията им.

За столичните адвокати е притеснителна у възможността да се удължава дежурството на опредени съдии или да се изпращат и преразпределят още дежурни. Това, според тях, създава усещането за непрекъснато преместване на магистрати на подходящото място и в подходящото време според необходимостта. „Този модел създава още повече възможности за злоупотреби и разпределяне на дела на конкретни дежурни съдии, в степен доста по-опасна от сега съществуващия и силно критикуван модел на командироването на съдии. В пътната карта за Модел 4 е посочено буквално следното като предвиждане на модела: „Осигуряване на свободни щатни бройки в щатовете на РС извън областните градове с цел командироване на районни съдии от съда в областния град или от друг районен съд в окръжния район, при необходимост по конкретно дело или за определен кратък период“, посочват от САК.

Адвокатите призовават да се преосмисли и намали броят на районните съдилища, които ще станат териториални отделения, да се осигури ефективно електронно правосъдие, изцяло да отпадне идеята за съществуването на непостоянни съдебни състави, да се анализира дали промяната на родовата подсъдност няма да доведе до изключително натоварване на окръжните съдилища и съответно до липса на елементарни битови условия за магистратите, както и да се създаде работна група с участието и на адвокатите и се започне широк обществен дебат за реформата на съдебната карта, като се проведат срещи с представителите на местните власти по места.

Становището на САК е подкрепено и от Обединението на свободните адвокати.

Източник: https://news.lex.bg

Още по темата:https://btvnovinite.bg/bulgaria/juristi-na-protest...

https://nova.bg/news/view/2021/06/01/328739/%D0%BF...

https://defakto.bg/2021/06/07/%d0%bf%d1%80%d0%be%d...

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Advokati-o...

https://bnr.bg/blagoevgrad/post/101479533/i-blagoe...

https://nova.bg/news/view/2021/06/07/329454/%D0%B0...

https://www.flagman.bg/article/242493

https://bnr.bg/horizont/post/101479473/stolichni-a...